Sağlık

Göz Muayenesinden Sonra Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerlidir?

Göz muayenesinden sonra gözlük reçetesi 10 iş günü boyunca geçerlidir. 2017 yılına kadar bu sürenin 10 günü altındadır ancak 2017 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu tarafında yayımlanan bildiride sürenin 10 iş günü olarak belirlenmesi kararı alınmıştır. Bunun en temel iki nedeni ise, hastaların sıkça mağdur olması ve gözlüklere hızlı ulaşılamaması olarak açıklanmıştır.

Gözlük Reçetesi Kaç Gün Geçerlidir?

Gözlük reçetesi geçerlilik süresi, 2017 yılından bu yana 10 iş günü olarak bilinmektedir. Günümüzde reçeteler, istisnalar hariç tutulmak üzere e-reçete şeklinde düzenlenmektedir. Ancak bu, reçetenin bir geçerlilik süresi olmadığı anlamına gelmemektedir. Manuel de olsa e-reçete de olsa gözlük reçetelerinin geçerli olduğu belirli bir süre vardır ve bu süre de 10 gündür.

Gözlük Reçetesi Sorgulama

  • Adım 1: Google üzerinden “turkiye.gov.tr” adresine gidin.
  • Adım 2: TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapın.
  • Adım 3: Arama bölümüne Sosyal Güvenlik Medula Optik Reçete Bilgileri yazarak bu alana tıklayın.
  • Adım 4: Açılan pencereden gözlük reçetenizi sorgulayın.

Gözlük reçetesi sorgulama bu adımları takip ederek yapılmaktadır. Bununla birlikte cam ya da çerçeve sorgulamak için 5502’ye mesaj atmak da bir seçenektir. Bu söz konusu işlem için “CAM” ya da “CERCEVE” yazdıktan sonra TC kimlik numarası ve aile sıra numarası yazılarak 5502’ye SMS gönderilmektedir.

Lens Reçetesi Kaç Gün Geçerlidir?

Lens reçetesi geçerlilik süresi de tıpkı gözlük reçetesi gibi 10 gün olarak belirlenmiştir. 10 gün içerisinde lensin alınmadığı reçeteler, geçerliliklerini yitirmektedir. Bu 10 gün bayram ve resmi tatilleri kapsamamaktadır. Bununla birlikte yeni bir lens reçetesi yazılabilmesi için bir yıl geçmiş olması gerekmektedir ancak bu süre içerisinde kişinin lens derecesi yükselirse yeni reçete yazılabilmektedir.

Reçete Geçerlilik Süresi Kaç Gündür?

Reçete geçerlilik süresi 4 iş günü olarak belirlenmiştir. Yukarıda yazılanlardan da anlaşılacağı üzere gözlük ve lens reçeteleri bu kurala dahil değildir. Hastalar, doktor tarafından yazılan ilaçları 4 gün içerisinde eczanelerden temin etmelidir. Aksi takdirde yazılan reçete geçerliliğini yitirmekte ve eczane tarafından kabul edilememektedir.

Reçetesiz Gözlük Alınır Mı?

Reçetesiz gözlük alma, Sağlık Bakanlığı tarafından bir süre önce yasaklandığından dolayı reçetesiz numaralı gözlük alınamamaktadır. Sağlık Bakanlığı reçetesiz ilaç satışının yasaklanmasından sonra reçetesiz numaralı gözlük ve lens satışlarının da takip edileceğini duyurmuş ve ardından yürürlüğe giren Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik dahilinde bu satışları yasaklamıştır.


Bu makaleyi 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Admin

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, insanların faydalı bilgiler edinmesini sağlamak amacım. Müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir