Sağlık

Saçkıran Nedir, Belirtileri ve Tedavileri Nelerdir?

Saçkıran, Trichophyton adlı mantarın neden olduğu ve genellikle kafa derisinde, kaşlarda, saç tellerinde veya sakalda bulunan bulaşıcı bir cilt enfeksiyonudur.

Ayak ve tırnak altı gibi mantar oluşumunun meydana gelebileceği vücuttaki diğer yerleri de etkileyebilir. Saçkıran kendi başına ölümcül olmasa da tedavi edilmediği takdirde şekil bozukluğuna yol açabilecek kalıcı yara izi gibi komplikasyonlara neden olabilir.

Mantar, bulaşıcı saç veya deri ile doğrudan temas yoluyla ve hayvanlar arasında iki şekilde yayılabilir. Enfekte olan hayvanlar, mantarı saçlarına veya derisine bulaştırabilir ve başkalarına bulaştırabilir. Ayrıca, bir hayvana saçkıran bulaştığında, sporlar saçı veya derisiyle temas eden diğer hayvanlara yayılacağından evcil hayvanınızın saçını kısa ve temiz tutmanız çok önemlidir.

Hayvanlarda Saçkıran Görülür mü?

Saçkıran, köpekler, kediler, atlar (midilliler), inekler, keçiler, koyunlar ve domuzlar dahil olmak üzere tüm sıcakkanlı hayvanlara bulaşabileceğinden sadece bir insan hastalığı olmakla sınırlı değildir. Bununla birlikte, bu enfeksiyonlara karşı kendi doğal bağışıklıklarına sahip olduklarından, bu enfeksiyonların tedavi edilmesi genellikle hayvanlarda insanlara göre daha kolaydır.

İnsanlarda Saçkıran Sorunu Nedir?

Hastalık, vücutta genellikle pullu ve kaşıntılı cilt renginde veya kırmızımsı yamalar ile karakterizedir. Ortasında bir delik bulunan kırmızı bir daireye benziyorlar, bu nedenle saçkıran adı. Bir kişi, enfeksiyonu olan başka biriyle temas ettikten sonra veya dokunduğu nesnelere veya alanlara dokunduktan sonra saçkıran geliştirebilir. Saçkıranlara neden olan mantarlar güneş ışığına karşı çok zayıftır, bu nedenle enfekte bir şeye dokunduktan sonra ellerinizi yıkar ve sonra güneş ışığına maruz bırakırsanız mantarı hemen yok edersiniz. Mantarlar güneş ışığında hayatta kalamazlar.

İnsanlarda Saçkıran Hastalığı Önlenebilir mi?

Saçkıran yayılmasının en yaygın yollarından biri evcil hayvanlarda enfekte saçlara dokunmaktır. Saçkıran olduğundan şüphelenilen herhangi bir hayvana dokunduktan sonra, özellikle de yiyecekleri elinizle tutacaksanız, ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. İnsanların bunu almasının bir başka yolu, çoğunlukla kafa derisi, yüz ve saçta bulunduğundan, enfeksiyonu olan başkalarıyla giysi veya yatak takımlarını paylaşmaktır.

Bu enfeksiyonun yayılmasını önlemek için evcil hayvanları tararken veya diğer hayvanlara maruz kalmış olabilecek kıyafetleri yıkarken ekstra özen gösterin. Doğru uygulandığında hem insanlar hem de hayvanlar için saçkıranları öldürecek tedaviler vardır. Hayvanlarda saçkıran tedavisi

Şampuanlar, kremler ve reçeteli haplar dahil olmak üzere hem kediler hem de köpekler için tedaviler mevcuttur. Evcil hayvanınızın özel ihtiyaçları için en iyi tedavinin ne olduğunu veterinerinize sorduğunuzdan emin olun. Saçkıran enfeksiyonu tedavi edilmezse, sonunda tüm vücuda yayılır ve tedavisi zor olan çok ciddi bir enfeksiyona neden olur. Ayrıca, enfeksiyondan erken kurtularak önlenebilecek, şekil bozukluğuna neden olan yara izlerine de yol açabilir.

Saçkırana maruz kalmış herhangi bir hayvan, enfekte kişi veya hayvanla temas etmeye devam ederse başkalarına bulaştırabileceğinden tedavi edilmelidir. İnsanlarda saçkıran tedavisi

İnsanlar için saçkıran, griseofulvin, terbinafin ve ketokonazol gibi oral ilaçlarla tedavi edilebilir. Geçmişte mevcut tek tedavi topikal bir kremdi, ancak şimdi bu enfeksiyonu tedavi etmeyi daha az zorlaştıran haplar var. Sağlıklı bir bağışıklık sistemi genellikle bu mantarla savaşmak için yeterli olacağından, çoğu insan enfeksiyonlarından sorunsuz bir şekilde kurtulur. Bununla birlikte, tedavi edilmezse enfeksiyonun vücudunuza yayılması mümkündür ve bu da körlük gibi daha ciddi sorunlara yol açabilir.

Saçkıranlar Bulaşıcı mıdır?

Saçkıran bulaşıcıdır ve uygun şekilde ilgilenilmezse çok kolay yayılabilir. Siz veya evcil hayvanınız kırmızı, pürüzlü yamalar veya pul pul saç derisi gibi belirtiler gösteriyorsa, hemen ilgilenilmesi önemlidir. Hayvanlarda bu enfeksiyonun yayılmasını önlemek çok basittir ve yapmanız gereken tek şey tüylerini kesilmiş ve temiz tutmaktır.

Ayrıca, saçkıranlara maruz kalmış olabileceğinden, evcil hayvanlara dokunduktan sonra ellerinizi yıkadığınızdan emin olun. Birlikte yaşadığınız birinin saçkıran varsa, onlardan uzak durmanız ve diğer her şeyde olduğu gibi, maruz kaldıktan sonra ellerinizi yıkamanız önemlidir. Evcil hayvanlarınız erken tedavi edilirse sorunsuz yaşayabilir, ancak çok uzun süre tedavi edilmezse enfeksiyon ciltlerine yayılabilir ve zamanında tedavi edilmezse sepsis gibi ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

Saçkıranın İnsan Sağlığı Açısından Önemi Nedir?

Saçkıran, insanları ve hayvanları etkileyen yüzeysel bir mantar enfeksiyonudur. Bu duruma, cilt katmanlarını istila eden bir grup mantar olan dermatofitler neden olur. Durum yaygındır ve dünyanın her yerinden insanları, özellikle de sıcak ve nemli bölgelerde yaşayanları etkiler. Tinea olarak da bilinir ve etkilenen bölgeye bağlı olarak ciltte pullu kırmızı yuvarlak lekeler gibi semptomlar üretir.

İnsanlar, halihazırda enfekte olan diğer insanlarla doğrudan temas yoluyla veya enfekte bir kişi tarafından kullanılmış tarak, fırça veya klozet kapağı gibi kontamine nesneler yoluyla bu tür bir enfeksiyonla enfekte olabilir. Köpek kulübeleri, hayvan barınakları, çiftlikler ve evcil hayvan dükkanları gibi yerlerde hayvanlar ve insanlar arasındaki temas daha yaygındır.

Saçkıran enfeksiyonları cilt katmanlarını etkiler ve pullu kırmızı yuvarlak noktalar içeren semptomlara neden olur. Enfeksiyon, enfekte bir kişiyle veya temas ettiği kontamine nesnelerle doğrudan temas yoluyla bulaşabilir. Noktalar genellikle kaşıntılıdır ve kolayca düşen pullar geliştirebilir. Durum, baş, yüz ve cilt kıvrımları dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir.

Saçkıran Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Saçkıran belirtileri, ciltte genellikle kaşıntılı olan pullu kırmızı yuvarlak lekeler veya döküntüleri içerir. Noktalar düz ve dairesel görünebilir ve kademeli olarak büyüyebilir. Bazı durumlarda noktalar yuvarlaktır ve halka benzeri görünüm ancak enfeksiyon ilerlediğinde görünür hale gelir.

Saçkıran enfeksiyonlarının bir kişiden diğerine yayılmadığına dikkat etmek önemlidir. Mantar, temas ettikleri bir sonraki kişi veya hayvana geçmeden bir kişinin vücudunda kalır. Bununla birlikte, enfekte bir kişi veya hayvan tarafından kullanılmış olan kontamine nesneler yoluyla yayılabilir.

Saçkıran Hastalığı Tedavisi Nedir?

Saçkıran enfeksiyonları için, özellikle durum hem insanlarda hem de hayvanlarda yaygın olduğu için çeşitli tedaviler mevcuttur. Tedavi, bu tür enfeksiyonlara neden olan deri mantarlarını öldüren tabletler yazacak bir doktora gidilerek yapılabilir. Bazıları uygulama bölgesinde tahrişe neden olduğundan, ilacın etiketindeki talimatları yakından takip etmek önemlidir. Saçkıranları iyileştirmek için diğer tedaviler, griseofulvin veya terbinafin gibi mantar önleyici ilaçlar içeren kremlerin kullanılmasını içerir. Bu ilaçlar hap şeklinde mevcuttur ve losyon olarak da uygulanabilir.

Saçkıran Hastalığı Önleme Yöntemleri

Bu hastalığı önlemenin tek yolu, hijyeni iyileştirmek ve enfekte olmuş alanları dikkatli bir şekilde temizlemek, evcil hayvanlara dokunduktan veya insanların enfekte insanlarla veya hayvanlarla temas ettiği ortamları elledikten hemen sonra ellerinizi yıkamanızı sağlamaktır. Buna ek olarak, önlem, yanlışlıkla kendinize bulaştırmamak için bahçeyle uğraşırken eldiven giymek gibi enfeksiyon belirtileri gösteren kişilerle gereksiz temastan kaçınmak anlamına gelir. Köpeklerde saçkıran

Saçkıran genellikle yavruları ve köpekleri etkileyen bir deri enfeksiyonudur. Enfeksiyon, insanlar ve onların hayvanları tarafından bulaşabilir ve saçkıran mantarı olarak da bilinen dermatofitlerden kaynaklanır. Mantar, hayvanların deri katmanlarında yaşar ve enfekte bölgelerle doğrudan temas yoluyla bir kişiden diğerine bulaşır.

Köpeklerin, mantarın kolayca nüfuz etmesine izin veren yumuşak, kalın kürkleri olduğunda, genç aşamalarda başlarında, yüzlerinde, kulaklarında veya pençelerinde saçkıran geliştirme olasılığı daha yüksektir. Köpek, etkilenen bölgenin çevresinde pullu kırmızı bir döküntü geliştirecektir. Her yaştan hayvanlarda, enfeksiyon ciltte yuvarlak pullu bir yama olarak başlar ve kabarıp pul pul olana ve genellikle kahverengi veya siyah renkli olana kadar büyür. Etkilenen siteler de saç dökülmesi gösterebilir.

Bu tür mantarın normal köpek derisinde yaşamadığına dikkat etmek önemlidir, bu nedenle köpeğin enfeksiyonun yerleşmesi için altta yatan bir bağışıklık sorunu olması muhtemeldir.

Saçkıran enfeksiyonlarının genel belirtileri, döküntülerin göründüğü yerde ağrı ve tahrişi içerir. Köpek, etkilenen bölgelerde yürürken veya kaşınırken biraz rahatsızlık hissedebilir.

Saçkıran tedavisi için cildin etkilenen bölümünün bir veteriner tarafından tedavi edilmesi gerekir. Mantar tedavi ile öldürülürse, durum saatler içinde kendi kendine çözülecektir.


Bu makaleyi 7 dakikada okuyabilirsiniz.

Admin

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, insanların faydalı bilgiler edinmesini sağlamak amacım. Müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir