Sağlık

Covid-19 hapı kullanılmaya başlandı! Pandemide yeni dönem

Dünyanın ilk COVID-19 hapı Molnupiravir’e kullanım onayı verildi. Merck & Co tarafından geliştirilen hap Covid-19 için yeni bir dönemi başlatacak.

Koronavirüs hayatımıza girdiğinden beri bilim insanları salgının önüne geçebileek araçlar üretmeye çalışıyor. Virüsle mücadelede en güçlü silahımız olan aşıdan sonra şimdi de Covid-19 ilacı geldi. Dünyanın ilk Covid-19 ilacı için kullanım onayı verildi.

Covid-19 hapı kullanılmaya başlandı! Pandemide yeni dönem

İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurulu, Molnupiravir’e kullanım onayı verildiğini açıkladı. İlaç planlandığı şekilde sonuçlar verirse artık Covid-19 hastaları hastaneye yatmalarına gerek kalmadan tedavi olabilecek.

İngiliz yetkililer ilacın kullanımıyla da ilgili açıklamalarda bulundu. Bu bağlamda; Molnupiravir’in semptomların başladığı ilk 5 gün içerisinde kullanılması gerektiğini tavsiye ettiler. Ancak İngiliz hükümeti ile sağlık otoriteleri, kesin karar için çalışmaları hala sürdürüyor. Bu nedenle ilacın kesin kullanım talimatı ile ilgili net bir bilgi mevcut değil. İlacın etkinliği hakkında da bazı tartışmalar söz konusu. Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi “Hastaneye yatış riskini bu derece etkileyebilecek bir oral antiviral tablet tüm oyunun kurallarını değiştirir.” ifadelerine yer vermişti. İlaç ayrıca şu ana kadar çıkmış tüm Covid-19 varyantlarına karşı da etkili görünüyor. Bu tarz girişimler çok yeni olduğu için henüz bir şey demek için erken olunduğunun da altı çizildi.


Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Admin

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, insanların faydalı bilgiler edinmesini sağlamak amacım. Müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir