Güvenlik

Facebook, Messenger ve Instagram’a Uçtan Uca Şifreleme Özelliğinin 2022 Yılından Önce Gelmeyeceğini Açıkladı

ABD merkezli sosyal medya devi Facebook, kendi çatısı altındaki mesajlaşma platformları Messenger ve Instagram DM (Direkt Mesaj)’ye uçtan uca şifreleme özelliğinin 2022 yılından önce gelmeyeceğini açıkladı. Şirket, iki platformda da en erken 2022’de uçtan uca şifreleme özelliğinin kullanımına geçiş yapılabileceğine işaret etti. Söz konusu entegrasyonun oldukça uzun bir süreç olduğunu belirten sosyal medya devi, geliştirmeler için çalışmaların devam ettiğini de sözlerine ekledi. Yapılan açıklama sonrası şirket, hızlı bir biçimde eleştiri oklarının hedefi haline geldi.  

Veri ihlalleriyle son günlerde sürekli gündem olan Facebook, bu durumu düzeltmeye pek niyetli değil gibi duruyor. Facebook, yaptığı açıklama ile Instagram Direct ve Messenger uygulamalarına bir süre daha uçtan uca şifreleme özelliğinin gelmeyeceğini açıkladı.

Özellik en erken 2022’de

Şirket, 2019 yılında veri gizliliğini taahhüt edebilmek adına bünyesindeki mesajlaşma platformlarına uçtan uca şifreleme özelliğini entegre edeceğini açıklamıştı. Fakat daha sonra, söz konusu hamle ertelenmişti. Sosyal medya devi, yaptığı yeni açıklamayla birlikte süreci tekrar 2022 yılına kadar ertelemiş oldu.  

Facebook çatısı altındaki WhatsApp, güncel olarak uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıyor 

Diğer yandan; WhatsApp, güncel olarak uçtan uca şifreleme özelliğini kullanıyor. Popüler mesajlaşma platformu, Facebook çatısı altında uçtan uca şifreleme entegrasyonuna sahip olan tek platform olma niteliği taşıyor. Fakat uygulamanın, kısa bir süre önce gizlilik politikası ve platform koşullarını güncellediğini duyurduğu da biliniyor. Yapılan güncelleme kapsamında; WhatsApp kullanıcı verilerinin, Mayıs ayından itibaren çatı şirket Facebook ve Facebook’a bağlı şirketlerle paylaşılacağı ifade ediliyor. Yeni koşulları onaylamayan kullanıcıların ise WhatsApp kullanamayacağı dile getiriliyor. Bu nedenle kullanıcılarda, WhatsApp’a yönelik oluşmuş ciddi bir güven problemi de bulunuyor.  


Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Admin

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, insanların faydalı bilgiler edinmesini sağlamak amacım. Müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir