Güvenlik

Google Play 8 Düzmece Kripto Madenciliği Uygulamasını Kaldırdı

Google Play, Dolandırıcılar Tarafından İşletilen 8 Düzmece Kripto Madenciliği Uygulamasını Kaldırdı

Google Play, berbat hedefli olduğu tespit edildikten sonra 8 kripto para madenciliği uygulamasını kaldırdı. Güvenlik firması Trend Micro, 18 Ağustos’ta yayınlanan bir blog gönderisinde, aşağıdaki uygulamaların bilgisayar korsanları tarafından hileli bir halde çalıştırıldığını belirtti:

  • BitFunds – Kripto Bulut Madenciliği
  • Bitcoin Madenci – Bulut Madenciliği
  • Bitcoin (BTC) – Havuz Madenciliği Bulut Cüzdanı
  • Kripto Holic – Bitcoin Bulut Madenciliği
  • Daily Bitcoin Rewards – Bulut Tabanlı Madencilik Sistemi
  • Bitcoin 2021
  • MineBit Pro – Kripto Bulut Madenciliği ve btc madenci
  • Ethereum (ETH) – Havuz Madenciliği

Siber güvenlik yazılımı şirketi, bu madencilik uygulamalarının insanları reklam izlemeye, ayda ortalama 15 dolara mal olan abonelik hizmetleri için ödeme yapmaya ve geçersiz madencilik için ödeme yapma maksadıyla kandırdığını söyledi.

Tahlil, tanımlanan 8 uygulamanın rastgele bir kripto para madenciliği yapmadığını ortaya çıkardı, Trend Micro, uygulamaların kullanıcı arayüzündeki (UI) düzmece madencilik aktifliğinin, bir sayaç ve birtakım rastgele fonksiyonlarla birlikte gelen mahallî bir madencilik simülasyon modülü aracılığıyla yapıldığını açıkladı.

Farklı bir biçimde, bu berbat gayeli uygulamalardan ikisinin bir bedeli var. Kullanıcıların Crypto Holic – Bitcoin Cloud Mining’i indirmek için 12,99 dolar ve Daily Bitcoin Rewards – Bulut Tabanlı Madencilik Sistemini indirmek için 5,99 dolar ödemesi gerekiyor.

Google Play’in hızlı aksiyonuna karşın Trend Micro, platformda “bulut madenciliği” halinde arama yapıldığı vakit ortaya çıkan çok sayıda uygulama olduğunu söyledi. Hatta bunlardan kimileri 100.000’den fazla sefer indirildi:

“Trend Micro Mobile App Reputation Service (MARS) datalarına dayanarak, 120’den fazla düzmece kripto para madenciliği uygulaması hala çevrimiçi olarak mevcut. Kripto para madenciliği yapmayan ve kullanıcıları uygulama içi reklamları izlemeye yönlendiren bu uygulamalar, Temmuz 2020’den Temmuz 2021’e kadar dünya çapında 4.500’den fazla kullanıcıyı etkiledi.”

Uydurma madencilik uygulamalarını yükleyen kullanıcıların bunları silmeleri isteniyor. Trend Micro ayrıyeten kullanıcılara bu cins tehditlerden kaçınmak için dolandırıcılık maksatlı uygulamalar konusunda onları uyarabilecek güvenlik tahlillerini kullanmalarını tavsiye ediyor


Bu makaleyi 2 dakikada okuyabilirsiniz.

Admin

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, insanların faydalı bilgiler edinmesini sağlamak amacım. Müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir