Forumteams

Teknoloji Haberleri Paylaşım Portalı

Windows ARM İçin x64 Uygulama Takviyesi Geliyor

Microsoft, Eylül ayında yapmış olduğu açıklamaya birlikte Windows ARM üzerinde X64 emülasyonunu destekleyeceğini müjdelemişti. Bugün ise Microsoft, yayınlamış olduğu blog yazısıyla birlikte bu özelliğin Windows Insider kullanıcılarının huzuruna sunulduğu duyurdu.

Windows Insider programına kayıtlı olan kullanıcıların erişim sağlayabildiği bu özellik sayesinde, ARM işlemcili aygıtlar için derlenmemiş 64-bit tabanlı uygulamaların çalıştırılmasına imkan tanınıyor. Bu bilhassa birlikte ayrıyeten kullanıcıların, ARM tabanlı aygıtlarda Rocket League üzere oyunları oynatmasına, Chrome ve Autodesk SketchBook uygulamaları da çalıştırmasına imkan sağlanıyor.

Şimdilik, x64 emülasyonunun Windows 10’un ana sürümlerine ne vakit geleceği hakkında rastgele bir resmi açıklama yapılmadı. Ancak Microsoft yetkileri Insider kullanıcılarından gelen geri bildirimlere nazaran bu özelliği tüm kullanıcılara sunabileceklerini de tabir ediyor.

Bunun yanı sıra haberin başında belirtiğimiz üzere şimdilik bu özelliğe Windows Insider programına kayıtlı olan kullanıcılar erişim sağlayabiliyor. Şayet, siz de 64-bit uygulamaları ARM tabanlı Windows aygıtınızda çalıştırmak istiyorsanız, Windows 10’un Insider programına Buradan kayıt olabilirsiniz.


Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.