Genel Blog Yazıları

Netflix Türkiye ofisini açacağını açıkladı

Netflix’in Kurucusu ve eş CEO’su Reed Hastings ise “Türkiye’ye yönelik bağlılığımızı net bir şekilde ortaya koyan bu karar, dünyanın dört bir yanında keyifle izlenecek daha fazla Türk yapımı üretmemize katkı sağlayacak” değerlendirmesinde bulundu.

Netflix Türkiye Orijinal İçerik Direktörü Pelin Diştaş ise “İstanbul ofisimizin açılacak olması ile birlikte, kreatif ekiplerimiz ve paydaşlarımızla olan yakın çalışmalarımızın daha da verimli bir şekilde süreceğine inanıyoruz” dedi.

NETFLİX NEDEN OFİS AÇIYOR?

İktidara yakın medya, Netflix’in İstanbul’da ofis açmasını “Sosyal medya düzenlemesi sonrası harekete geçmek zorunda kaldılar” şeklinde haberler yapsa da sosyal medya düzenlemesi ile Netflix’in ofis açması arasında herhangi bir bağ bulunmuyor. Netflix bir sosyal medya platformu değil. Abonelik sistemine göre çalışan bir içerik dünyası.

Netflix, RTÜK düzenlemesiyle lisans almak zorunda kalmıştı. Netflix’in Türkiye’de ofis açma kararının altında yatan sebebin ise ‘yabancı yapımcı’ statüsünden çıkarak, ortak yapımcı olduğu her yapım için Kültür Bakanlığı’ndan izin almak zorunda kalmamak olduğu kaydediliyor.


Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Admin

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, insanların faydalı bilgiler edinmesini sağlamak amacım. Müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir