Genel Blog Yazıları

NASA, yeni Hubble fotoğrafları paylaştı!

NASA, 30. yılını kutlayan ve yakın bir periyotta emekliye ayırmayı planladığı Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiş yeni fotoğrafları paylaştı. İmajlar, Hubble doğum günü olan Nisan ayına yetişmese de, teleskop Caldwell kataloğu ismi verilen özel bir seri ile karşımıza çıktı.

30. doğum günü ve yeni Hubble fotoğrafları

Uzaya fırlatıldığı 7 Nisan 1990 yılından beri bilim beşerlerine, Astrofizikçilere ve insanlığın önüne yeni ufuklar açan Hubble, ömrünün sonlarına yaklaşıyor. Çok yakında yerini James Webb Uzay Teleskobu’na bırakacak olan teleskop, hala insanlığı şaşırtmaya devam ediyor.

NASA, daha evvel bilim beşerlerine sunulan lakin halka açık olarak yayınlanmayan 30 yeni Hubble uzay teleskobu fotoğrafı ile karşımıza çıktı. Bu fotoğraflar, 1980’lerde amatör Astrofizikçi Sir Patrick Moore tarafından kategorize edilmiş olan Caldwell kataloğu tarafından tanımlanmış 87 uzay cismini içeriyor.

Bu geniş kapsamlı katalog ise 46 yıldız kümesi, 35 galaksi ve 28 bulutsuyu içeren toplam 109 objeden oluşuyor. Hubble Uzay Teleskobu uzun vazife müddeti boyunca tüm Caldwell kataloğunu fotoğraflayamadı. Buna rağmen fotoğraflanan bu 87 gök cisminin fotoğraflarından 30 tanesi birinci kere paylaşılıyor.

NASA sitesinde uzun bir açıklama ile birlikte paylaşılan Hubble Uzay Teleskobu fotoğrafları, Flickr üzerinde yüksek çözünürlüklü olarak da yayınlanmış durumda. NASA sitesinden de bu göz alıcı fotoğrafların tamamına göz atabilirsiniz.

Hubble, 1990 yılının teknik imkanlarıyla bile uzay hakkında değerli bilgilere erişmemizi sağladı. Yüksek çözünürlüklü ve çok daha uzak galaksileri fotoğraflayacak James Webb‘in  ise, uzay hakkında bildiklerimizi büsbütün değiştirmesi bekleniyor.


Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Admin

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, insanların faydalı bilgiler edinmesini sağlamak amacım. Müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir