Forumteams

Teknoloji Haberleri Paylaşım Portalı

Teknolojik Aletler Çocukları Etkiliyor mu?

Sıra ile önce telefonlar, ardından bilgisayarlar hayatımızı kapladı. Hatta bunların içerisinde akıllı saat ve gözlükler de yerini aldı. Günümüzde neredeyse her iki evin birinde bilgisayar, ve neredeyse her evde en az bir adet cep telefonu bulunmakta.

Bu durumda ise  çocuklar, neredeyse akıllı cep telefonu ile içli dışlı oluyorlar. Aynı zamanda bu teknolojik cihazlar, gelişimlerini etkilediği için ilerde nörolojik rahatsızlıklara dahi yol açabildiği ifade edilmiştir.

Teknolojik Aletler Çocukları Etkiliyor mu?

Teknolojik bağımlılık, bir problem teşkil etmektedir. Bu bağlamda, 4 kişi teknolojinin temel ihtiyaç olarak görüldüğünü belirtir:

  • Anne ya da babası ile bağ kuramayan çocuklar,
  • Gelişim ihtiyacı karşılanmayan çocuklar/insanlar,
  • Özgürlükleri kısıtlanmış çocuklar,
  • Keşfetme ihtiyacı olmayan çocuklar; teknolojik bağımlılık ile ihtiyaçlarını gidermektedir.

Teknolojik Aletlerin Doğru Kullanımı

Şimdi gelelim, bu cihazların kullanımının faydalı kısımlarına. Eğer çocuk kendi çerçevesinde kodlama yapıyorsa, veyahutta bir şeyler üretiyorsa; fazla vakit harcamadığı sürece kendi için bir pozitif puan katar. Özellikle de okulda aşırı sıkılan çocuklar, teknolojik aletlerle fazla vakit harcıyor. Zaten bir şeylerden sıkılmazlarsa, çocuklar; teknolojik aletlerle fazla süre geçirmezdi.

Eğer ebeveynler, çocuklarıyla düzgün vakitler geçirebilseydi; çocukların sanal oyun oynama ihtiyacı olmazdı. Eğer çocuğunuz aşırı biçimde sanal oyunlara düşkün biriyse, onunla vakit geçirmeyi deneyebilirsiniz.

Çocukların Günlük Kullanımı 2 Saati Geçmemeli

Uzmanların belirttiği yörüngede, çocukların teknolojik cihazları kullanım oranı; 2 saati geçmemeli. Aynı zamanda 20 dakika aralar ile mola verilmelidir. Aynı zamanda aileler çocukları ile çeşitli aktivite yapmalı, onlar ile birlikte verimli zaman geçirmelidir. Ailecek yapabileceğiniz hobi aktiviteleri:

  • Puzzle (Yap-Boz)
  • Spor
  • El işi ürünleri
  • Boyama, çizim, karalama

Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.