Teknoloji & Haber

SpaceX Uzay Keşfi!

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber uzay hakkındaki bilgilerimiz hızla artmakta. Artan bilgilere rağmen devletler uzay programlarının pahalı olmasından dolayı uzay uçuşlarını minimal düzeyde tutmaya çalışıyor. Uzaya daha çok önem verilmesi gerektiğini düşünen PeyPal şirketinin kurucusu ve Tesla araba markasının sahibi olan Elon Musk, 2002’de SpaceX şirketini kuruyor. SpaceX şirketinin birincil amacı tamamen yeniden kullanılabilir roketler üreterek uzay uçuşlarının maliyetlerini en aza indirebilmek ve maliyetin düşmesiyle beraber insanları marsa taşıyıp marsı kolonileştirmek. Marsı kolonileştirip insanları çok gezegenli bir tür yapabilmek.

Şimdiye kadar SpaceX, NASA ile beraber ve ya tek başına pek çok başarılı uçuşa imza attı. Tabi ki uçuş denemelerinin hepsi başarı ile sonuçlanmadı. 2008 de şirket başarısız test uçuşları yüzünden batmanın eşiğindeydi. NASA uzay programlarını desteklemek için SpaceX ile anlaşma yapıp şirketi batmaktan kurtardı. Şirket bu anlaşmadan sonra Falcon9 adlı roketini başarılı bir şekilde tekrardan yere indirebildi. Bu olay uzay araştırmalarında çığır açtı. Çünkü bir roketin yeniden kullanılabilmesi maliyeti büyük ölçüde azaltır. Bu başarımdan sonra SpaceX, Starlink projesine kaldığı yerden hızla devam etti. Sırada insanları uzaya taşımak vardı. Dragon projesinde NASA ile astronotları uzaya taşıdılar. Bundan sonra sıra son projelerine yani Starship(yıldız gemisi) projesine geldi. Projenin amacı SpaceX şirketinin kuruluş amacıyla aynı. Yani insanları marsa taşıyarak Marsı kolonileştirmek.  


Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Admin

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, insanların faydalı bilgiler edinmesini sağlamak amacım. Müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir