Forumteams

Teknoloji Haberleri Paylaşım Portalı

Kanın Pıhtılaşmasına Ne Sebep Olur?

Kanın pıhtılaşmasına ne sebep olur? Hayal edin: Bir grup arkadaşınızla dışarıda oynuyorsunuz. Saklambaç zamanı ve en iyi saklanma noktasını bulmak için koşuyorsunuz.  Fakat kaldırıma takılıp sert bir şekilde yere kapaklanıyorsunuz. Hemen dizinizde kavurucu bir ağrı hissediyorsunuz. Aşağı baktığınızda kaldırımda kan görüyorsunuz.

Çoğu çocuk için sıyrılmış bir diz önemli değildir. Yine de bir aile üyesinin yaranı temizlemesi ve sarması için eve koşabilirsiniz. Vücudunuzun doğal fonksiyonları sayesinde kanama kısa sürede durur.

Yaralandığınızda, trombositler ve pıhtılaşma faktörleri yaranızın bulunduğu yere koşar. Yarı katı bir kan hücresi yığını olan bir kan pıhtısı oluşturmaya yardımcı olurlar. Bu kanamayı durduracaktır. Daha sonra bu kan pıhtısı bir kabuk haline gelebilir.

Kan Pıhtıları Ne Zaman Tehlikelidir?

Kesik veya sıyrık durumlarında kan pıhtıları iyileşmenin önemli bir parçasıdır. İnsanların bir yaralanmadan sonra çok fazla kan akmasını durdurmada yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, bazen vücutta da kan pıhtıları oluşur. İşte o kan pıhtıları damar veya arterde tehlikeli hale gelebilir.

Çoğu zaman bu kan pıhtıları kendiliğinden çözülür. Ama çözülmezse, damarlardan vücudun diğer bölgelerine geçebilirler. Kalbe, akciğerlere veya beyne ulaşırlarsa, kan pıhtıları ciddi sorunlara neden olabilir. Bu, kalp krizi, pulmoner emboli ve felç içerebilir.

Bir insan kan pıhtısı olup olmadığını nasıl anlar? Çoğu zaman kollarda veya bacaklarda oluşurlar. İnsanlar bu bölgelerde şişlik, cilt kızarıklığı, ağrı veya sıcak noktalar fark edebilir. Damarınızda kan pıhtılaşması olduğunu düşünüyorsanız bir doktora görünmek her zaman önemlidir. Kendi kendine çözülmezse, tedavi etmek için ilaç yazabilirler.

Bir kan pıhtısı vücutta tehlikeli bir yere hareket ederse, kişinin başı dönebilir veya göğüs ağrısı olabilir. Ayrıca hızlı bir kalp atışı, öksürük veya ateşe neden olabilirler. Çok ciddi semptomlar arasında nefes alma, görme veya konuşma güçlüğü yer alır. Acil tıbbi yardım almanız gerekir.

Kanın Pıhtılaşmasına Ne Sebep Olur?

Pek çok faktör katkıda bulunabilir. Bazı genetik durumlar ve ilaçlardan kaynaklanabilirler. Diyabet, obezite ve sigara da bir kişiyi daha riskli hale getirebilir. Ek olarak, uzun süre tek pozisyonda kalmak kan pıhtılaşmasına neden olabilir. İnsanlar hamile iseler veya kanserlerse  risk altında demektir.

Bir kişi kan pıhtılaşması riski altındaysa, doktorları sağlıklı kalmalarına yardımcı olmak için ilaç veya belirli egzersizler önerebilir. Ayrıca daha az tuz yemek ve bol giysiler giymekte yardımcı olabilir. İnsanlar ayrıca uzun yolculuklarda sık sık pozisyon değiştirerek ve bir saatten fazla oturmaktan veya ayakta durmaktan kaçınarak risklerini azaltmaya yardımcı olabilirler.

Elbette herkesin kanı kendi kendine pıhtılaşmaz. Hemofili hastaları, vücutları yeterli pıhtılaşma faktörü yapmadığı için bir yaralanmadan sonra daha uzun süre kanayabilir. Bu durum genellikle ailelerden geçer. Günümüzde doktorların bunu tedavi etme konusunda birçok yolu var.

Hiç vücudunuzda çizik veya sıyrığınız oldu mu? Çoğu insan olmuştur! Öyleyse, kanın pıhtılaşmasının ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Ancak damarların içinde dolaşan kan pıhtıları tehlikeli olabilir. Kendinizdeki ve başkalarındaki semptomlara dikkat edin. Çünkü belki de bir hayat kurtarabilirsiniz.


Bu makaleyi 3 dakikada okuyabilirsiniz.