Forumteams

Teknoloji Haberleri Paylaşım Portalı

Apple IOS 14.5 Güncellemesiyle Kullanıcılara Neler Sunulacak?

Uzmanlar, Apple’ın iPhone için piyasaya sürmeyi hedeflediği yeni güncellemesi hakkında kullanıcı dostu özelliği üzerine odaklanıyor. Bir süredir gündem olan ve başta Facebook’un karşı çıktığı ‘Uygulama İzleme Şeffaflığı’ pek çok uygulama geliştiricisinin de hoşuna gitmeyecek.

öyle ki bu özellik sayesinde kullanıcılar artık hangi uygulamaların onları izleyeceğini ayarlayabilecek. Kullanıcılara tek tek verdiği izinleri ayarlamasını sağlayacak bu yeni özellik, kullanıcı dostu olarak nitelendiriliyor.

iOS 14.5 güncellemesi başka neler sunacak?

Kullanıcıların telefonlarında yer alan uygulamaları istedikleri gibi izinlerini ayarlayabileceği ve isterse izinlerini kaldırabileceği özellik güncelleme geldikten sonra ayarlardan görülebilecek. Bunun akabinde yeni güncelleme ile kullanıcılara başka yeni özellikler de sunulacak.

Yeni Siri sesleriyle karşılaşacak olan kullanıcılar, Apple Music uygulamasında da birkaç tasarım değişikliği ile karşı karşıya kalacak. Öte yandan yeni kısayol eylemlerine de sahne olacak gelecek sürüm, emojilerin sayısını da artıracak. Apple Haritalar uygulaması için trafik özellikleri eklenirken bir diğer yandan Siri’yle birlikte Acil Durum Çağrısına direkt ulaşma seçeneği ekleniyor.

Oyun tarafında da bir güncelleme alacak iPhone’lar, Xbox Series X / S yahut PlayStation 5 oyun denetleyicisi ile denetim edilebilecek.

Eski telefonlarını da unutmayan Apple, 2019 yılında piyasaya sürülen ve hala en çok satılan telefonlar ortasında yer alan iPhone 11 modeli için pil sıhhatini yeniliyor. Ayarlar>Pil> Pil Sıhhati kısmında yer alacak olan kalibrasyon seçeneği kullanıcılara güncelleme sunulduktan sonra otomatik olarak gelecek.

iOS 14.5 güncellemesi ne vakit çıkıyor?

Tim Cook tarafından 5 Nisan’da New York Times’a verilen röportajda güncellemenin birkaç hafta içinde yayımlanacağı söyleniyor.

Kaynak: Milliyet


Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.