Güvenlik

Apple AirDrop özelliğinde büyük güvenlik açığı

Apple AirDrop Güvenlik Açığı Korkutuyor: 1,5 Milyar Cihaz Tehlikede

Apple cihazları arasında veri aktarımı sağlayan AirDrop özelliğinde bir güvenlik açığı tespit edildi. Bu güvenlik açığından yararlanan saldırganlar, kullanıcıların e-posta ve telefon numarası gibi kişisel verilerine erişebiliyor.

Apple AirDrop güvenlik açığına göre, bilgisayar korsanları AirDrop verilerine erişebilir. Apple AirDrop güvenlik açığından nasıl korunulur?

Son olarak, Alman araştırmacılar iki kere bildirmelerine rağmen Apple’dan geri dönüş alamadıklarını söylüyor. Hatta, araştırmacılar, Apple’a kendi geliştrdikleri “PrivateDrop” adındaki çözümü de iletmiş. Eğer Apple’dan hala cevap alamazlarsa, konuyu önümüzdeki Ağustos’taki USENIX güvenlik konferansında detaylıca işlemeyi düşünüyorlar.

Apple AirDrop güvenlik açığından nasıl korunulur?

Uzmanlara göre bir bilgisayar korsanının ihtiyaç duyacağı tek şey, Wi-Fi’ye bağlanabilen ve AirDrop özelliği açık olan Apple ürününe yaklaşmak.

Bu saldırıdan etkilenebilecek 1,5 milyardan fazla Apple cihazı var ve araştırmacılar, Apple’ı güvenlik açığı konusunda bilgilendirdi. Şimdiye kadar Apple sorunu kabul etmedi ve henüz bir çözüm üzerinde çalıştığını belirtmedi.

Güvenlik açığına karşı savunmasız olmadığınızdan emin olmak için, AirDrop’u bir iPhone veya iPad’de kapatmayı tercih edebilirsiniz. Mac’te ise keşfedilmeyi devre dışı bırakarak AirDrop saldırılarından kaçınabilirsiniz.


Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Admin

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, insanların faydalı bilgiler edinmesini sağlamak amacım. Müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir