Teknoloji & Haber

Sahildeki izmaritleri toplayan robot: BeachBot

Sigara izmaritleri dünyanın her yerinde çevreyi kirleten bir öge ve bunları yerden toplamak bilhassa de sıcak kumsallarda epey güç. Bu sorunu çözmek için, Hollandalı teknoloji şirketi TechTics, BeachBot (BB de diyorlar) isminde bir robot geliştirdi. Bu robotun tek emeli kıyıları sigara izmaritlerinden temizlemek.

Sigara izmaritlerinin varlığı sizi rahatsız etmiyor olabilir lakin tabiata plastik ambalajlardan yahut başka atıklardan çok daha fazla ziyan veriyorlar. Sigara filtreleri tabiatta çözünemeyen plastik liflerden üretiliyor ve sigarada bulunan arsenik, nikotin üzere tüm kimyasalları barındırıyor.

TechTics firması, BeachBot’un yapay zekasını Microsoft’un Trove makine öğrenme sistemini kullanarak geliştirmiş. Trove makine öğrenme sisteminin yapay zekasına eğitici görseller sağlamak için gerçek dünyada fotoğraflar çeken fotoğrafçıları kullanılmakta. Alışılmış BeachBot şu anda harika bir fonksiyonellik göstermiyor; çünkü kıyıda minik kum doruklarının içinde eski, ezilmiş izmaritleri tespit etmek kendisi için sıkıntı.

TechTics grubu de bu sorunu ortadan kaldırmak ve BeachBot’un yapay zekasını geliştirmek için bir taşınabilir oyun üzerinde çalışıyor. Ayrıntılar şimdi aşikâr olmasa da muhtemelen oyunu oynayanlar, yapay bir BeachBot’u sürerek karşılaştıkları atıkları tespit edecekler. TechTics, insanların çalışırken BeachBot’un içine binmesine imkan tanıyacak bir VR uygulaması da geliştirmek istiyor. BeachBot şu anda gelişiminin birinci etaplarında.


Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.

Admin

Yıllardır internetle haşır neşir, bir şeyler üretmeyi seven, insanların faydalı bilgiler edinmesini sağlamak amacım. Müzik ve teknolojiyle arası iyi bir zat-ı muhterem. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir