Forumteams

Teknoloji Haberleri Paylaşım Portalı

Herşeyi Bilen Google’nin, Bilinmeyen Bazı Özellikleri

Aklınıza bir şey mi takıldı. bizde hemen ne yapıyoruz genelde olarak; Google açıp hemen bi sorayım araştırayım diyoruz ozaman. En gelişmiş arama motoru olan Google şahsına münhasır bazı özellikleri bünyesine eklemiş.

İşte onlar Googlenin bazı özellikleri

1) Savaş uçağında uçmak mı istiyorsunuz?  Arama çubuğuna “do a barrel roll” yazın. Arama sayfasının 360 derece döndüğünü göreceksiniz. Vertigo olmak bu olsa gerek.

2) Mesela “What is the loneliest number” (en yalnız sayı hangisi) yazdığınız zaman Google’ın hesap makinesi, size “1″ cevabını verecektir. Artık ne demekse…

3) Google’da “Askew” yada “tilt” aramalarını yaptığınız zaman, sayfanız hafiften yan yatacaktır.

4) “Google gravity” yazıp, “Kendimi şanslı hissediyorum” düğmesine bastığınızda, sayfadaki tüm öğelerin yerçekimine yenik düştüğünü göreceksiniz. İsterseniz farenizi kullanarak oluşan yığınla oynayabilirsiniz.

5) “Kendini sonsuz olarak tekrar etme” anlamına gelen “Recursion” sözcüğü arattığınızda, Google size aynı aramayı yapmanızı öneriyor.

6) “Where is Chuck Norris?” aramasını yapıp karşınıza çıkan ilk adrese tıkladığınızda “Google Chuck Norris’i aramayacak, çünkü siz Chuck Norris’i bulamazsınız, o sizi bulur.” mesajıyla karşılaşacaksınız. Aman tanrım!

7)  Arama yazılarınızın korsan aksanıyla çıkmasını istiyorsanız “google pirate”, Muppet Show’da yer alan şef gibi olması için “google bork”, Elmer Fudd’ın konuşma tarzı gibi gözükmesi için de “Google Elmer Fudd” yazıp kendimi şanslı hissediyorum’a basın.

8) Google Beatbox: Google çeviri’ye “pv kkk pkkk pvpvpv ppkk pddd bschk bschk pv zk pv bschk pv pv pv bschk bschk bschk kkkkkkkkkk bschk bsch” harflerini yazarak çevrilme dilini Çekçe seçerseniz değişik bir Beatbox parçası dinleyebilirsiniz.

9) Google Earth açıkken Ctrl + Alt + A tuşlarına bastığınızda bir uçuş simülasyonu oyunu oynayabilirsiniz.

11) Google’a “mentalplex” yazıp arattığınızda, karşınıza çıkan ilk adrese tıklayıp Google’ın 2000 yılındaki tasarımını kullanabilirsiniz.

12) “Atari Breakout” yazıp, kendimi şanslı hissediyorum dediğinizde 72 yapımı atarilerimizin vazgeçilmezi Pong oyununu oynayabilirsiniz.

13) “” kelimesini arattığımızda gelen “blink” kelimeleri yanıp söner olarak listelenir.

14) “” kelimesini arattığımızda, arama sonuç sayıları kayan yazı şeklinde gelir.

15)  “Festivus” kelimesini Google’da arattığımızda arama sonuçlarının sol tarafında bir “Festivus” çubuğu çıkar.


Bu makaleyi 2 dakikada okuyabilirsiniz.