Forumteams

Teknoloji Haberleri Paylaşım Portalı

GitHub Desktop 2.8 Çıktı

GitHub tarafınca Github Desktop 2.8 uygulamasının çıkışı duyuruldu. Bu güncelleme ile sizin ve başkalarının yapmış olduğu değişikliklerin etrafındaki çevreleyen kod satırlarını daha iyi idrak etmek için artık farklar panelini  genişletebiliyorsunuz. Ek olarak, değişimleri daha kolay görmek için farklardaki boşlukları gizleyebiliyorsunuz ve artık depolara mahalli olarak daha çok takma ad atayabiliyorsunuz.

GitHub Desktop’ın eski sürümlerinde, yalnızca sizin yada başka birinin yapmış olduğu değişikliklerin üstündeki ve altındaki birkaç satırlık kodu görüntüleyebiliyordunuz. Bu durum belirli bir değişikliğin niçin yapıldığını tam olarak anlamayı zorlaştırıyordu. GitHub Desktop 2.8 ile değişikliklerin etrafındaki dosyanın geri kalanını görebilmeniz için genişlet düğmesine yer verilmiş durumda.

Güncelleme kod değişikliklerinizin etrafındaki boşlukları kaldırmanıza da olanak tanıyor. GitHub, değişikliklerin çevresinde kafi bağlamın gösterilmemesine benzer şekilde, kimi zaman beyaz boşlukları çevreleyen oldukca fazla şey bulunduğunu belirtiyor. Artık farklar penceresinin sağ üst köşesindeki ufak dişli simgesine basabiliyor ve beyaz boşlukları gizlemeyi seçebiliyorsunuz. Böylece kodda neyin değiştirildiğini birazcık daha iyi anlamanıza destek olunuyor.

GitHub, birçok geliştiricinin GitHub Desktop’ta bir deponun birden fazla kopyasını tuttuğunu, bundan dolayı hangi deponun hangisi bulunduğunu hatırlamanın zor olabileceğinin altını çiziyor. GitHub Desktop 2.8 ile beraber artık her bir depoya, yalnızca mahalli olarak depolanacak kendi takma adını vermeniz mümkün.

Windows ve macOS için GitHub Desktop’ın son sürümünü indirmek için GitHub Desktop internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.


Bu makaleyi 1 dakikada okuyabilirsiniz.