Forumteams

Teknoloji Haberleri Paylaşım Portalı

COVID-19 Aşısı Hakkında Yanlış Bilgi Tweet’leri Etiketlenecek

COVID-19 Aşısı Hakkında Yanlış Bilgi Tweet’leri Etiketlenecek: Twitter, COVID-19 aşıları hakkında yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek için yeni kurallar getirdi. Yeni politikaya göre şirket, tweet’leri “yanıltıcı” bilgilerle etiketleyecek ve kuralları defalarca ihlal eden hesapları yasaklayacak.

Twitter daha önce aşıların zararlı veya gereksiz olduğu iddiaları gibi aşılarla ilgili “zararlı” yanlış bilgileri yasaklamıştı. Yeni kurallara göre Twitter, “yanıltıcı bilgiler” içeren tweetlere göze çarpan etiketler ekleyecek. Ayrıca, bu tür iddiaları defalarca paylaşan hesaplar için daha katı cezalar olacaktır.

Yeni etiketler, Twitter’ın seçim sırasında kullandıkları etiketlere benziyor. “Bu tweet yanıltıcı” diyor. “Sağlık yetkililerinin neden COVID-19 aşılarını çoğu insan için güvenli bulduklarını öğrenin.” Twitter alıntı tweetlerine izin verse de, diğer kullanıcıların da etiketli tweet’leri retweetlemesi engellenecek. Etiketler, “resmi halk sağlığı bilgileri” ile Twitter Anlarına bağlanabilir.

Şirket ayrıca, tekrar eden suçluları cezalandırmasına izin verecek yeni bir grev sistemi de uygulamaya koyuyor. İlk grevden sonra, kullanıcılar aşı ile ilgili yanlış bilgileri paylaştıkları için geçici olarak askıya alınacak. Beşinci grev kalıcı bir yasakla sonuçlanacak. Twitter bir blog gönderisinde, “Grev sistemini kullanarak, insanları belirli içeriklerin kurallarımızı neden ihlal ettiği konusunda eğitmeyi umuyoruz, böylece davranışlarını ve kamuya açık sohbet üzerindeki etkilerini daha fazla değerlendirme fırsatına sahip olacaklar” diye yazdı.

Twitter, aşı ile ilgili yanlış bilgileri engelleyen en son platformdur. Facebook, geçtiğimiz günlerde COVID-19 aşıları hakkındaki yanlış bilgilerin yanı sıra diğer aşılar hakkında daha geniş çaplı iddiaları yasakladığını duyurdu. TikTok ve YouTube, aşılarla ilgili yanlış iddiaların yayılmasını engellemek için politikalar da getirdi.


Bu makaleyi 2 dakikada okuyabilirsiniz.